YERYÜZÜNÜN EN HIZLI CANLISI "ALACA DOĞAN"GK:Bu sabah radyodan haberleri dinlerken duydum ve merak ettim bu nasıl bir hayvan ki 320 km. hıza ulaşabiliyor? Cevabını bulmak o kadar da kolay değil...

Alaca Doğan İle ilgili birkaç bilgi:
Bayağı doğan (Falco peregrinus), doğangiller (Falconidae) familyasından iyi bilinen bir doğan türü. Avını yakalamak için yaptığı dalışta 300 km/s hıza ulaşabilir. Bu rakam, Dünya'daki canlılar arasındaki en yüksek hızdır.[Wikipedia]


NTVMSNBC'deki haberde ise hızı 320 km. olarak belirtilmiş.
Ortalama ömürleri 7 ila 15 yıl arasında. Çöllerden şehirlere çok geniş bir alanda yaşayabiliyorlar. Büyük bir kısmı şehirlerdeki yüksek binaların tepesinde yaşamayı tercih ediyor. Bu sayede güvercinlerle beslenebiliyorlar. Yuvalarını ya yüksek bir dağın tepesindeki bir oyuğa ya da büyük bir binanın çatısına yapıyorlar. Hem anne hem de baba alaca doğan yuvada bekliyor. Bir ayın sonunda yumurtadan çıkan yavrular 42 gün sonra uçmaya başlıyor. Mart ve mayıs ayları içinde yavrulayan alaca doğanlar her yıl aynı noktayı yuva için seçiyorlar. Tehlike altındaki kuşlar listesi içindeki alaca doğanların yaşamlarını en çok kimyasal ilaçlar tehdit ediyor.


Diğer bilgileri wikipadia'dan alıntılayalım:
Tıknaz vücutlu, güçlü, kıvrık kısa gagalı, yırtıcı pençelidir. Sırtı kül renginde ve enine kahverengi çizgilidir. 42-52 cm uzunluktadır. Sırtı külrengi ve enine çizgilidir.
Kuş, fare ve tavşan avlar. Küçük memeli kemiricilerin aşırı çoğalmasına mani olur. Yüksek bir ağaç veya kayanın üzerine konarak avını bekler. Yahut yükseklere çıkarak belli bir alan üzerinde büyük daireler çizerek süzülür. Gözleri pek keskindir. Tarlada dolaşan küçük fareyi görebilir ve hızla pike yaparak yakalar. Güvercin ve kümes hayvanlarına da saldırır.
Dişileri, erkeklerinden daha iricedir. Dişi zirvedeki kovuklara kırmızımtrak 3-7 yumurta yumurtlar. Kuluçkaya erkek de yardım eder. 21 gün zarfında yavrular çıkar.
Bayağı doğan, avcılar tarafından evcilleştirilerek av kuşu olarak kullanılır.


Google Resim Arama Sonuçlarında "Alaca Doğan"

Bir video (youtube izleyemiyorsanız):


GK-gelenkutum.com

0 yorum:

Yorum Gönder